T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

2016 Müzeler Günü Kutlandı

    Dünya kültür mirasının korunması ve Müzeciliğin tanıtılması amacıyla Uluslar arası Müzeler Konseyi  (ICOM) tarafından  tüm dünyada 18 Mayıs Müzeler Günü çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. 2016 yılı için  “Müzeler ve Kültürel Peyzaj” ana tema olarak belirlenmiş ve bu doğrultuda İlimizde de etkinlikler düzenlenmiştir.
    18 Mayıs Çarşamba günü Müzeler Günü kutlaması Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi salonunda başlamış olup, Sayın Vali Yardımcısı Hacı Mehmet KARA, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan ZAMBURKAN, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yumnu, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Taner AKSOY; Müze Müdürü Rıdvan GÖLCÜK, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Adil ÜĞÜTEN ve 50. Yıl Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Lütfü ÖZYURT ve okulun öğretmenleri ve öğrencileri, basın mensupları ve Müdürlüğümüz personelleri ile büyük bir katılım sağlamıştır.
    Etkinlik programı çerçevesinde Kocaeli Müze Müdür Vekili Rıdvan GÖLCÜK’ün “Görünenin Ötesindeki Güç Kocaeli Müzesi” sunumu, 50. Yıl Ortaokulu tarafından düzenlenen tiyatro gösterileri, müzik dinletisi, Ege Halk Oyunları ve minyatür sergisi yer almıştır.